top of page

Jestem więzień Zbyszek.
Czy ktoś zada mi pytanie...?

Współpraca z uczelniami

Co oferujemy w
ramach współpracy?

Zapraszamy do współpracy instytucje badawcze, uczelnie, koła naukowe prowadzące badania z udziałem respondentów. System lifebox24 ułatwi zarządzanie grupą badaczy, zbieranie i przesyłanie materiałów. System znajduje zastosowanie wśród osób i instytucji, które zainteresowane są nawiązaniem i utrzymaniem kontaktu ze skazanymi lub przeprowadzaniem za pośrednictwem systemu badań jakościowych.

Lifebox24 pozwala na wygodny, anonimowy i bezpieczny kontakt z respondentem na odległość. Badacz w dowolnym momencie może przesyłać respondentowi pytania w formie wiadomości głosowej i odpowiedź otrzyma tą samą drogą.

Dzięki systemowi można prowadzić badania bez wychodzenia z domu.

Zrealizowane projekty

Monte.jpg
KNSP UJ.png

„Lifebox24 to system telekomunikacyjny, oferujący więźniom namiastkę wolności i swobody kojarzonej z życiem poza zakładem. Dzięki niemu osadzony czy osadzona może sam zdecydować, jak często i jak szybko pragnie kontaktować się z bliskimi lub tymi, z którymi kontakt w określonej (np. formalnej) sprawie jest konieczny. Takie usprawnienie kontaktu może prezentować niezwykłą wartość dla więźnia oraz jego rodziny, którzy od teraz mogą stanowić dla siebie wzajemne wsparcie, lecz także dla odciążonych z nadmiaru obowiązków funkcjonariuszy. 

Choć z firmą HurtSystem - właścicielem systemu Lifebox24 współpracujemy od około pół roku, jesteśmy pewni, że system tworzą profesjonaliści, którzy z niezwykłą otwartością, a zarazem wydajnością przystępują do realizacji powierzonych im zadań. Aktywnie współtworzą oni przedstawioną przed nimi wizję: są w stanie zasugerować takie modyfikacje, które spełniają zamierzone cele badania w sposób pełny, a przede wszystkim pewny. Twierdzimy, że powierzenie technicznej realizacji naszego projektu naukowego zespołowi Lifebox było dobrym pomysłem i wierzymy, że może być takim dla Państwa."

– Sekcja Psychologii Sądowej Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ

Lifebox Project

  • Instagram

Był to projekt przygotowany przez studentów Sekcji Psychologii Sądowej KNSP UJ. 

W projekcie studenci wysyłali osadzonym wiadomości głosowe z pytaniami dotyczącymi  

najróżniejszych kwestii np. ich uczuć, aktualnego stanu emocjonalnego, tego co im przeszkadza, co ich drażni, co poprawia im humor, co chcieliby zmienić w swoim otoczeniu lub zrobić po wyjściu na wolność. Osadzeni dzielili się również swoimi opiniami na tematy trudniejsze i kontrowersyjne np. na temat widzeń intymnych realizowanych dla osadzonych dożywotnich i prawa do zakładania przez nich rodziny. 

Projekt trwał blisko rok. Studenci otrzymali 488 odpowiedzi na pytania. Zebrali ponad pięć godzin materiału w postaci nagrań, którym dzielili się na Instagramowym profilu sekcji. 

W związku z tym, że projekt okazał się sukcesem studenci z Sekcji w porozumieniu ze Służbą Więzienną zaplanowali duże badania z wykorzystaniem systemu lifebox. Badania pod nazwą: "Więzi społeczne, a uwięzienie" miały być prowadzone na grupie 300 osadzonych z udziałem przydzielonych im wolontariuszy. 

Badania miały na celu sprawdzenie jak nawiązywanie więzi społecznych z osobami pozostającymi na wolności wpłynie na dobrostan osadzonych. Hipotezą badawczą było założenie, że im wyższy poziom dobrostanu, tym większa szansa na skuteczną resocjalizację.

Niestety przygotowania do badań zostały wstrzymane z powodu pandemii. Mamy nadzieję, że uda się jeszcze do nich powrócić.

Polecamy rozmowę nt. "Lifebox Project" z pomysłodawczynią projektu Klementyną Zarębą

Poniżej przykłady zadawanych przez studentów pytań oraz odpowiedzi skazanych. 

bottom of page